KONTAKT A CENA | O SHIATSU | JÁ A SHIATSU | SEMINÁŘE | ODKAZY | HOME ENGLISH

Krátce o shiatsu

Co je Shiatsu

Shiatsu je japonská masáž, která vychází z tradiční čínské medicíny. Při shiatsu se pracuje na energetických drahách (meridiánech), které procházejí akupunkturními body a propojují jednotlivé orgány a části těla. Jádrem dobrého shiatusu uvolněný lidský dotek, který přirozeně navozuje relaxaci a spouští v těle samouzdravovací proces.

Shia-atsu znamená v překladu "tlak prsty", při ošetření jednotlivých drah a tělesných partií se ovšem podle potřeby pracuje též dlaní, předloktím nebo kolenem.

Při shiatsu zůstává klient oblečený a masáž probíhá na měkké podložce (futonu) ležící na zemi. Dotek přes oblečení (a zpravidla ještě přes tenkou přikrývku) proniká do větší hloubky a má zcela jinou kvalitu než dotek přímo na kůži, který zažijete při klasické masáži.

Díky poloze na zemi lze při shiatsu pracovat vahou vlastního těla, což klientovi umožňuje vnímat i intenzivní tlak nebo protažení jako příjemné a uvolňující.

Cílem a smyslem setkání při shiatsu je nastolit tělesnou i psychickou rovnováhu tím, že se uvede do pohybu energie, která se na některých místech v těle hromadí (třeba v hlava po celodenní přáci u počítače) a na některých se jí nedostává (bolavá bedra, studená chodidla či propadlý hrudník).

V dlouhodobém horizontu vede schiatsu k lepšímu vnímání vlastního těla, jeho potřeb a také moudrosti, kterou lze dobře využít jako spolehlivého průvodce v náročných životních situacích.

Petr Jansa - ošetření Shiatsu
Petr Jansa - ošetření Shiatsu

Zen shiatsu

Shiatsu má mhoho odnoží a podob. Směr, který jsem vystudoval a praktikuji, se nazývá zen-shiatsu. Jeho zakladatel, Shizuto Masunaga, doplnil klasický systém drah a bodů o 12 dalších meridiánů a propojil poznatky tradiční čínské medicíny s moderní psychologií. Pro zen-shiatsu je charakteristické, že diagnostika a samotné ošetření splývají v jeden proces - každý dotek je zároveň masáží a zároveň diagnostikou pro další postup. Proto je každé ošetření shiatsu jedinečné, i když dráhy, na kterých se pracuje, a techniky zůstávají pořád stejné.


Petr Jansa - SHIATSU, Černokostelecká 2792/42, 100 00 Praha 10 – Strašnice,
IČ: 679 58 966, číslo účtu: 670100-2205725549/6210, nejsem plátcem DPH.
Tel.: +420 777 586 245, E-mail: Petr.Jansa@mujmail.cz